radiologieplzen.eu

Klinika zobrazovacích metod FN Plzeň

základní informace (RTG)

Rentgenové vyšetření (skiagrafie):

Průběh vyšetření
Provedení klasického rentgenového snímku je neinvazivní a nenáročné vyšetření, které nevyžaduje speciální přípravu. Správné provedení však vyžaduje spolupráci s radiologickým asistentem, který toto vyšetření provádí, je tedy nutné abyste se řídili jeho pokyny. Asistent Vám naopak v případě zájmu poskytne potřebné informace k prováděnému vyšetření.

Způsob provedení závisí na konkrétní části těla, která je vyšetřována, nejčastěji se jedná o snímky plic, horní a dolní končetiny, páteře, lebky a břicha.

Komplikace
Tato metoda nemá časné komplikace. Z dlouhodobého hlediska však rentgenové záření nepůsobí příznivě a je nutné ho podstupovat uvážlivě pouze v nutných případech, to platí zejména u dětí a lidí v produktivním věku.

Žádanka
Vyšetření Vám bude provedeno pouze po předložení řádně vyplněné žádanky, kterou předložíte buď přímo na RTG pracovišti.

Popis vyšetření
Výsledek vyšetření v podobě popisu lékařem RDG kliniky jsou v případě plánovaných neakutních vyšetření je k dispozici následující pracovní den během dopoledne, v případě nebezpečí z prodlení (indikujícím lékařem vyšetření požadováno STATIM), je popis vyšetření zhotoven v nejbližší možné době (obvykle do 30 minut). Výsledky vyšetření pro lékaře mimo FN Plzeň jsou zasílány elektronicky nebo poštou.

V případě jakéhokoli dotazu se obraťte na naši on-line poradnu nebo přímo na telefon 377 104 445 nebo 377 103 425.

Nejběžnější prováděná vyšetření
RTG lbi, RTG vedlejších dutin, RTG zubů, OPG, RTG profil lbi, RTG nosních kůstek, RTG páteře, RTG ruky, RTG zápěstí, RTG předloktí, RTG lokte, RTG pažní kosti, RTG ramene, RTG hrudníku, RTG plic, RTG, hrudní kosti, RTG břicha, RTG pánve, RTG stehenní kosti, RTG kolene, RTG bérce, RTG hlezna, RTG nohy, RTG prstů, atd…

Ukázky snímků z vyšetření naleznete zde.

© 2024 radiologieplzen.eu

Šablona od Anders Norén