radiologieplzen.eu

Klinika zobrazovacích metod FN Plzeň

slovníček pojmů

rentgen (rtg, skiagram, snímek)
Klasická a nejstarší zobrazovací metoda (tzv. rentgenové snímky) využívající rentgenové paprsky. Poloha pacienta závisí na snímkované oblasti a výsledkem vyšetření je dvourozměrný „obrázek“, dříve na filmu, dnes v digitální podobě na monitoru počítače. Expozice rentgenovými paprsky trvá méně než vteřinu, delší čas při provedení snímku zabere správné nastavení pozice pacienta (tzv. projekce). Více informací zde

výpočetní tomografie (CT, cétéčko, tunel)
Zobrazovací metoda využívající rentgenové paprsky, rentgenka vysokou rychlostí rotuje v tzv. gantry (tunel), kterým pacient projíždí položený na vyšetřovacím stole. Výsledkem vyšetření jsou tzv. řezy a může se vyšetřovat pouze část nebo celé tělo, vyšetření se může cíleně zaměřit např. na cévy nebo střeva. Vyšetření je velmi rychlé (např. hrudník a břicho cca 10-20 vteřin, mozek 4-8 vteřin) a často se při ní aplikuje kontrastní látka do žíly na ruce. Více informací zde.

magnetická rezonance (MR, magnet, tunel)
Zobrazovací metoda využívající odlišného chování různých tkání a orgánů v silném magnetickém poli. Vyšetření probíhá v tzv. tunelu (výrazně hlubší než na CT) a pacient leží na vyšetřovacím stole, který se během vyšetření nepohybuje. Pacient je v „tunelu“ umístěn podle vyšetřované oblasti a je nutné, aby se během vyšetření nepohyboval. Vyšetření trvají podstatně déle než na CT (mozek cca 15-25 minut). Toto vyšetření není možné provést pacientům s kardiostimulátorem nebo čerstvě zavedeným kovovým tělesem. Při některých vyšetření se podává kontrastní látka do žíly na ruce. Více informací zde.

tunel
Lidově užívaný výraz většinou pro MR, ale může se tím označit i CT. Výrazně hlubší je „tunel“ MR přístroje a může působit potíže pacientům s klaustrofobií.

kontrastní látka (kontrast, k.l.)
Speciální látka zlepšující zobrazení cév a různých orgánů, existují různé druhy pro jednotlivé metody.

  • Baryová směs – pro RTG vyšetření trávicí trubice (jícen, žaludek a střeva) podávané perorálně.
  • Jodová kontrastní látka – pro CT, angiografii a vylučovací urografii podávaná intravenózně (žílou), dá se použít i pro vyšetření střev.
  • Gadoliniová kontrastní látka – pro MR
  • Kontrastní látka pro sonografii – zejména pro vyšetření jater. Více informací zde.

radiologický asistent
Radiologický asistent  je nelékařský zdravotnický pracovník s vyšší kvalifikací, který provádí radiologické zobrazovací postupy a ozařovací techniky, včetně radiologických postupů používaných při lékařském ozáření ve zdravotnických zařízeních na pracovištích radiodiagnostických, radioterapeutických, nukleárně medicínských a na dalších pracovištích, kde se provádějí radiologické výkony u pacientů. Více zde.

prohlížení souborů z tohoto serveru
nevíte-li si rady, jakou aplikaci použít k otevření souborů stažených z tohoto serveru, navštivte přehled na konci této stránky

nevíte si s něčím rady?
pokud máte jakékoli dotazy ohledně radiologie nebo nukleární medicíny, neváhejte kontaktovat naší anonymní poradnu

© 2024 radiologieplzen.eu

Šablona od Anders Norén